GWARKI 2012 - Dokument Projektu

Projekt Strzybnica, Stowarzyszenie KULTURAPIA - Fotograficzna dokumentcja Gwarków


Absynth


_MG_5847Image00041.jpg

Swój styl muzyczny określają jako eksperimental rock/modern metal, jednak podczas Gwarków nie wystapią z własnym repertuarem, lecz zaprezentują najsłynniejsze przeboje klasycznego polskiego rocka.
Historia zespołu Absynth z Tarnowskich Gór zaczęła się w grudniu 2007 roku. Każdy z członków zespołu przez wiele lat dorastał na scenach do tego, aby kiedyś wspólnie stworzyć ten projekt. Autorskie kompozycje tworzą niepowtarzalny smak pełen zróżnicowanych uczuć i dźwięków. Posiadają one w sobie ciężką, syntetyczną głębię, stwarzają klimat, z którego można czerpać całą gamę emocji. Ambitne teksty świetnie komponują się z niespokojnymi rytmami, czasami "krzywymi", czasami w pełnej harmonii, zawsze profesjonalnie odtwarzanymi. Pierwsze demo zespołu powstało w 2008 roku. Potem zespół zdobywał laury na wielu festiwalach i przeglądach. Na włocławskich „Interpretacjach 2009” zespół został doceniony przez Krzysztofa Misiaka, który po kilku miesiącach stał się producentem maxi singla „Serce dzwonu”, na którym w tytułowym utworze wystąpił Roman Kostrzewski z zespołu „Kat”. Obecnie zespół przygotowuje wydanie swojej pierwszej płyty. Świadomie tworzone aranżacje i charyzma sprawiają, że koncerty są dobrze odbierane i zespół szybko zjednuje sobie nowych słuchaczy. Absynth to mocny, płonący trunek, którego każdy powinien w swoim życiu spróbować. Choćby jeden raz.

Dalsze plany
Absynth postanowił wydać swoją pierwszą płytę. Muzycy zapewniają, że posiadają kompletny materiał, spójny stylistycznie. Producentem jest Krzysztof Misiak. Kompozycje, opracowania riffów i tekstów są wspólną własnością intelektualną ;)

Skład zespołu:
Rafał Gowin - wokal
Dawid Sławik - gitara
Maciej Foryta - bas
Sebastian Idzik - perkusja
Remigiusz Idzik - syntezator, sample

41 plików, ostatni dodany 09, Wrzesień 2012
Album oglądany 261 razy

Red House


_DSC0725Image00033.jpg

Zespół Red House z Tarnowskich Gór jest zwycięzcą zorganizowanego przez Tarnogórskie Centrum Kultury Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych „Park Rock 2012”.
Powstał niedawno, bo pod koniec 2010 roku, w składzie Adam Budziński - perkusja,
Iwo Nowak - gitara basowa oraz Bartek Pokrywka - gitara, wokal.
Red House to przede wszystkim formacja rock'n'rollowa, zawierająca w sobie
ogromne wpływy bluesa, soulu i psychodelicznego rocka.
Zespół przymierza się do nagrania EPki.

51 plików, ostatni dodany 10, Wrzesień 2012
Album oglądany 241 razy

Łąki Łan


_MG_5964.JPG

Sami mówia o sobie tak: Pewnego razu pod liściem jełopianu spotkało się sześciu niezwykłych smakoszy pyłku i nektaru kwiatowego: Poń Kolny, Niesforny Bonk, Zając Cokictokloc, Jeżus Marian, MegaMotyl oraz mały skrzat imieniem Paprodziad.
Paprodziadowi udało się wygrzebać ze swojego tobołka dziwaczny flakon, którego zawartością poczęstował wszystkich członków Łąki Łanu. Wtem, wicher okrutny wzbił kurz w powietrze, zrobiło się ciemno jak w brzuchu gąsienicy, ptaki umilkły, kwiaty pozwijały płatki a straszliwy piorun przeszył zsiniały nieboskłon. Na szczęście nie nastąpiło nic więcej oprócz deszczu, który zmoczył im skrzydła i kubraki. Wrócili więc do swego grzyba prawdziwego, wyjęli instrumenty i zgrali ŁąkiFunka…
Ich ostatnia płyta „ŁąkiŁanda” (2009) pozostawiła ślad we wszystkich sercach, które mogły się bujać w jej rytmie. To nietuzinkowe wydawnictwo zebrało znakomite recenzje we wszystkich znaczących pismach i portalach muzycznych.
Występy Łąki Łan zostały owiane legendą, a sam zespół okrzyknięty najlepszą grupą koncertową w kraju. Najświeższym tego przykładem jest niesamowity show na Przystanku Woodstock, który obejrzało niemal 700 tys. osób!
Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy festiwali muzycznych w kraju i za granicą, m.in. Tbilisi Open Air Alter/Vision (2009); Heineken Open’er (2009 i 2010), Coke Live Music Festival (2009), Przystanek Woodstock (2010 i 2011), Seven Festival Węgorzewo (2011), Monteux Jazz Festival (2010).
Wiosną 2011 zespół zagrał gorąco przyjęte koncerty w ramach trasy promującej album „ŁąkiŁanda”.
A jesienią wyjechał do malowniczo położonej Wisły, by przełożyć na dźwięki swoje nowe pomysły i emocje, które w tym roku urzeczywistnią się w postaci nowej płyty!

Łąki Łan to:
POŃ KOLNY Jarosław Jóźwik – piano (Nosowska, Hey, Fisz, Reni Jusis)
BONK Michał Chęć – gitara, voc. (Nosowska, Czess Band, Reni Jusis)
MEGA MOTYL Piotr Koźbielski – drums, voc. (Czess Band, JWP, Pono, Phantom Taxi Ride)
PAPRODZIAD Włodzimierz Dembowski – voc. (Czess Band, November Project)
ZAJĄC COKICTOKLOC Bartek Królik – bass, key., voc. (Sistars, Agnieszka Chylińska, Bracia)
JEŻUS MARIAN Marek Piotrowski – key. (Sistars, Agnieszka Chylińska)74 plików, ostatni dodany 12, Wrzesień 2012
Album oglądany 435 razy

KULT


_MG_6048Image00030.jpg

Kult to zespół grający głównie rock alternatywny, założony w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w Warszawie. Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, ale posiada też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu.
Kult zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy). Utwory Kultu uderzały w "system" rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z nowym "systemem" opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.

W lipcu 1982 odbył się pierwszy koncert grupy w klubie Remont. W 1986 roku Kult nagrał pierwszą płytę, nazwaną po prostu Kult, wydaną w maju 1987 roku. Znalazły się na niej dobrze znane utwory Krew Boga, O Ani czy Wspaniała nowina. W październiku tego samego roku ukazał się album Posłuchaj to do ciebie, na którym pojawiła się m.in. piosenka Wódka, opublikowana jako Na całym świecie źle się dzieje, koledzy. Rok później pojawiła się nowa płyta zatytułowana Spokojnie, z której pochodzi chyba największy, obok Polski przebój zespołu – Arahja, oraz Do Ani.
W roku 1989 zespół wydał kolejne dwa albumy. Pierwszy z nich to Kaseta, przez wielu kojarzona z utworem Po co wolność. Drugim wydawnictwem, które trafiło do sklepów w tym roku był album Tan, jedyna płyta koncertowa zespołu. W 1990 Kult wydał znamiennie zatytułowaną płytę, 45-89. Tytułowa piosenka opisywała minioną epokę socjalizmu za pomocą fragmentów autentycznych przemówień partyjnych dygnitarzy, nałożonych na podkład muzyczny. Wiele osób kojarzy również tę płytę z kolejnym jej mocnym punktem – piosenką Totalna militaryzacja z pacyfistycznym przesłaniem.
1991 to rok wydania Your Eyes, siódmego albumu Kultu. Najbardziej rozpoznawalne piosenki z tego krążka to Parada Wspomnień o stanie wojennym i antyklerykalna Zgroza. Oba te utwory do dziś stanowią stały punkt programu koncertów grupy.
W 1993 Kult w nowym składzie zdecydował się na nagranie płyty, na której znalazły się jedynie piosenki Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika Staszewskiego. Jej tytuł brzmiał Tata Kazika. Album był promowany utworem Baranek.
Płytę Muj wydafca wydano w 1994. Na płycie znalazł się m.in. cover zespołu Omega, Dziewczyna o perłowych włosach, jak i cover Iggy'ego Popa, Pasażer. Dobrze znane przez wielbicieli zespołu są piosenki Ręce do góry, czy balladowe Lewe lewe loff. Na krążku można usłyszeć też nową wersję Piosenki młodych wioślarzy.
W 1996 Kult postanowił, że wyda drugą część materiału z piosenkami Stanisława Staszewskiego, Tata 2. Na krążku, który został utrzymany w brzmieniu podobnym jak Tata Kazika, znalazły się również śpiewane wersje wierszy Gałczyńskiego, które niegdyś wykonywał właśnie Stanisław Staszewski.
W 1998 w sklepach pojawił się Ostateczny krach systemu korporacji. Na albumie po raz pierwszy pojawia się nowy członek zespołu – trębacz Janusz Zdunek. Na płycie znalazło się kilka piosenek "radiowych", jak Lewy czerwcowy (aka Panie Waldku, Pan się nie boi), Gdy nie ma dzieci, Dziewczyna bez zęba na przedzie, czy Komu bije dzwon. Ten ostatni utwór zespół zadedykował Andrzejowi Szymańczakowi, perkusiście grupy, który zginął przez zadławienie się gumą do żucia podczas snu. Była to bezpośrednia przyczyna jego śmierci, pośrednią były narkotyki. Na teledysku do tejże piosenki został uwieczniony po raz ostatni.
W 1998 zespół uczestniczył w tworzeniu pierwszej składanki Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej. W tym samym roku odbyła się pierwsza Pomarańczowa Trasa zespołu po największych miastach Polski, która od tamtej pory niezmiennie organizowana jest każdego roku.
W 2001 światło dzienne ujrzał Salon Recreativo, złożony z dwóch płyt CD, a mianowicie z nowego materiału i ze starych piosenek grupy – odświeżonych i nagranych na nowo. Promował ją singel teledysk Brooklyńska Rada Żydów. Media obawiały się emitowania tej piosenki, choć odnosiła się ona w tekście z życzliwością do Żydów. Klip został zakazany (w praktyce nieemitowany) w polskim MTV
Dopiero 5 grudnia 2005 ukazała się nowa płyta Kultu. Miała ona tytuł Poligono Industrial. Wydana została w dwóch wersjach: zwykłej, w promocyjnej cenie oraz w drugiej, droższej zawierającej dodatkową płytę DVD z dziesięcioma teledyskami zespołu. Singlami z płyty były Kocham cię, a miłością swoją, który stał się przebojem, oraz Pan Pancerny, który poruszał tematy religijne. Album pokazał, że zapotrzebowanie na muzykę Kultu nadal było wielkie – płyta już w pierwszym miesiącu sprzedaży osiągnęła status Złotej Płyty. Sami muzycy, jak później przyznawali, nie do końca byli zadowoleni z nowego krążka.
W roku 2007 Kult zaczął pracować nad nowym wydawnictwem, o roboczym tytule Concentrazion Gigantica. Ukazało się ono w 2009 roku, pod innym tytułem Hurra!. Singlami promującymi płytę były piosenki Marysia i Amnezja. Album osiągnął podwójnie platynowy nakład 60 tysięcy egzemplarzy. Płytę uzupełnia suplement Karinga – Hurra! Suplement.
5 lipca 2007 w Programie Trzecim Polskiego Radia odbył się jubileuszowy koncert na 25-lecie Kultu. Koncert trwał ponad trzy godziny i w całości był transmitowany przez Trójkę.
22 września 2010 Kult nagrał dla telewizji MTV koncert MTV Unplugged. Występ został zarejestrowany w Och-Teatrze w Warszawie i wydany na płycie MTV Unplugged. Album osiągnął nakład ponad 60 tysięcy zestawów, a dodatkowo ponad 10 tysięcy na płytach DVD i blu-ray. Sprzedaż wszystkich nośników w poszczególnych zestawach przekroczyła 200 tysięcy, co dało albumowi status pierwszej w karierze Kultu "Diamentowej Płyty".
O Kaziku i Kulcie opowiadają książki Leszka Gnoińskiego Kult Kazika (wyd. 1 grudnia 2006) oraz Wiesława Weissa Kult. Biała Księga (wyd. 15 listopada 2009), zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek zespołu.

Skład zespołu
Kazimierz Staszewski – teksty, śpiew, saksofony, sammler
Piotr Morawiec – gitary, banjo
Janusz Grudziński – instrumenty klawiszowe, gitary, wiolonczela, wibrafon Ireneusz Wereński – gitara basowa
Tomasz Goehs – perkusja, instr. perkusyjne
Janusz Zdunek – trąbka
Tomasz Glazik – saksofon tenorowy
Wojciech Jabłoński – gitary
Jarosław Ważny – puzon

48 plików, ostatni dodany 09, Wrzesień 2012
Album oglądany 420 razy

Abradab


DSC_0068_511x768.jpg

Abradab to wyjątkowo rozchwytywany polski raper. Założyciel legendarnej grupy Kaliber 44, z którą sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii i zmienił oblicze polskiej muzyki hip-hopowej. W 2004 roku rozpoczął solową karierę wydając „Czerwony album”, a utwory takie jak: „Miasto Jest Nasze” czy „Rapowe Ziarno 2 (Szyderap)” szturmem zdobyły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce polskiego hip-hopu. Solowe wcielenie Abradaba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae.
Jesienią 2010 roku muzyk wydał swój czwarty solowy album zatytułowany „Abradabing”, w którym przedstawił zinterpretowany na swój sposób świat i otaczającą rzeczywistość. Płyta została doceniona i nagrodzona Fryderykiem za Najlepszy Album w kategorii Hip-Hop, R&B i Reggae w 2011 roku.
W 2011 roku wraz z Grzegorzem Markowskim nagrał piosenkę promującą film „80 Milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka.
Końcem kwietnia 2012 ukazał się piąty solowy krążek Abradaba pt.”ExtraVertik”, będący mieszanką hip-hopowych tekstów i kompozycji z muzyką żywych instrumentów.
Abradab nieprzerwanie koncertuje dając występy w miastach i miasteczkach na terenie całego kraju, ale także za granicą. Często występuje też z zespołem muzycznym, co rzadko zdarza się raperom. Towarzyszą mu instrumenty – kontrabas, klawisze, bas, gitara i perkusja, dzięki którym utwory zyskują ciekawsze brzmienia i nowe, świeże aranżacje.
Na uwagę zasługują także teksty autorstwa Abradaba, które są zabawnymi, poważnymi lub ironicznymi mini opowieściami. Ponadto, podczas występów Abradab prezentuje kilkunastominutową kompilację najbardziej znanych utworów legendarnego składu Kaliber 44, która cieszy się niezwykłą popularnością wśród uczestników koncertów.

49 plików, ostatni dodany 09, Wrzesień 2012
Album oglądany 345 razy

Sztuczne Ognie


IMG_5023_1024x683.jpg

19 plików, ostatni dodany 15, Wrzesień 2012
Album oglądany 196 razy

albumów: 6 stron: 1

Losowe pliki - 09 września 2012 -> NIEDZIELA
_MG_5821Image00032.jpg
74 odsłon
_MG_5831Image00036.jpg
92 odsłon
IMG_4784Image00005.jpg
78 odsłon
DSC_0509_1024x685.jpg
91 odsłon
DSCF2336_1024x576.jpg
80 odsłon
_DSC0669Image00020.jpg
76 odsłon
_MG_5857.JPG
81 odsłon
IMG_4974_1024x683.jpg
68 odsłon

Ostatnio dodane - 09 września 2012 -> NIEDZIELA
IMG_5023_1024x683.jpg
115 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_5014_1024x683.jpg
119 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_5010_1024x683.jpg
124 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_5009_1024x683.jpg
122 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_4997_1024x683.jpg
122 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_4996_1024x683.jpg
112 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_4994_1024x683.jpg
113 odsłon15, Wrzesień 2012
IMG_4982_1024x683.jpg
114 odsłon15, Wrzesień 2012