GWARKI 2012 - Dokument Projektu

Projekt Strzybnica, Stowarzyszenie KULTURAPIA - Fotograficzna dokumentcja Gwarków


Klucz do wrót czasu - Zespół Tess


DSC05023Image00017.jpg

Muzyczno-taneczny spektakl „Klucz do wrót czasu”, który otworzy tegoroczne Gwarki poprzedzając bezpośrednio ich uroczystą inaugurację z udziałem burmistrza miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha, jest metaforyczną opowieścią o przenikaniu się dwóch światów, przeszłości i teraźniejszości, historii i codzienności, w której żyjemy.
Klucz, który przejmuje społeczność miasta, jest jednocześnie symbolem połączenia się dawnych i obecnych czasów. Słowo narratora – Bajarza przeprowadza nas z „wczoraj” brzmiącego w barokowej muzyce Michaela Praetoriusa po „dziś” – głośne, zabiegane, skomputeryzowane.
Przedstawienie stawia jako motto dla obchodów święta miasta fakt, że także dzisiaj, gdy już mało kto wraca do przeszłych wydarzeń, ta przeszłość wciąż tkwi w murach Tarnowskich Gór i w ich atmosferze, a my, mieszkańcy – wędrując codziennie jego ulicami – jesteśmy z tą przeszłością na stałe związani.
„Klucz Do Wrót Czasu” powstał przy udziale instruktorów tańca i grup tanecznych działających w Tarnogórskim Centrum Kultury.

61 plików, ostatni dodany 08, Wrzesień 2012
Album oglądany 499 razy

Zespół Tańca TESS + Formacja Tańca ELITA


DSC05530Image00016.jpg

W styczniu 2012 roku zespół pod kierownictwem Justyny Michalskiej świętował jubileusz 10-lecia działalności. W czerwcu 2012 roku z łatwością pokonał pierwsze etapy TVN -owskiego programu "Mam talent", zdobywając pozytywną ocenę wszystkich członków jury: Chylińskiej, Foremniak, Kozyry. Po wakacjach będziemy trzymać kciuki za dalszy ciąg medialnej kariery Zespołu Tańca Nowoczesnego TESS z Tarnogórskiego Centrum Kultury. A już w piątek 7 września będziemy mogli go obejrzeć na główne j estradzie Gwarków 2012.
TESS to artystyczna wizytówka miasta. Każdy jego występ zespołu to widowisko pełne ruchu, barw, ekspresji i muzyki, zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez ponad 10 lat w zespole ćwiczyło i występowało łącznie ponad pięciuset młodych tancerzy. Prawie 80 razy występował na festiwalach i przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilkakrotnie występował na zaproszenie Telewizji Katowice, z takimi gwiazdami jak Varius Manx, K.A.S.A., Tacjana Gacka, został również zaproszony przez TV 3 do nagrania teledysku. Nagrał również na potrzeby Telewizji Silesia teledyski z takimi wykonawcami, jak: zespół Bajery, KGB, Bernadeta Kowalska, Kasia i Marcin.
Dwukrotnie grupa TESS występowała na zaproszenie polonii litewskiej – w Wilnie i Kownie - oraz polonii węgierskiej coraz częściej brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2009 r. zespół zdobył dwa pierwsze miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Bułgarii. W marcu 2011 grupa TESS wystąpiła jako gość specjalny na Modern Dance Festival w Tokio. W czerwcu wystąpiła w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu jako oprawa taneczna takich sław, jak Frank Galan, Gina T., Jacek Silski i Conrado Moreno.
Obecnie zespół działa w 4 grupach wiekowych, skupiając ponad 120 dziewcząt
i chłopców w wieku od 7 do 30 lat.

Gościnnie wystąpi Formacja Tańca Towarzyskiego "Elita" z Oświęcimskiego Centrum Kultury. Jednym z pierwszych sukcesów formacji było zdobycie III miejsca podczas Międzynarodowego Turnieju Tańca "O Puchar Dunaju 2011" w. W marcu 2012 roku zajęła I miejsce w V Międzynarodowym Turnieju Formacji Latynoamerykańskich "Zala Open 2012" w Zalaegerszeg na Węgrzech. Trenerem formacji jest Paweł Kaźnica - utytułowany instruktor tańca sportowego, trener, choreograf Formacji Tanecznej "Contra".

74 plików, ostatni dodany 08, Wrzesień 2012
Album oglądany 566 razy

Tarnogórska Orkiestra Dęta


IMG_7269.jpg

Historia Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury, a dawniej Orkiestry Dętej OSP Pniowiec - rozpoczęła się w 1995 roku. Cztery lata później, w 1999 roku, z okazji obchodów 70-lecia powstania OSP Pniowiec, orkiestra otrzymała mundury galowe. W składzie orkiestry występują przede wszystkim mieszkańcy Pniowca, jednak dołączają do nich również koledzy z sąsiednich dzielnic Tarnowskich Gór – Strzybnicy, Rybnej, Boruszowic. Działalność zespołu nabrała dynamiki po utworzeniu w 2003 roku dzielnicy Pniowiec. Rada Dzielnicy zaangażowała się w pomoc orkiestrze i zaprasza ją często do gry podczas różnych imprez okolicznościowych, uroczystości dzielnicowych, miejskich i powiatowych. Orkiestra corocznie uczestniczy w przemarszu korowodu dożynkowego w Dożynkach Powiatowych, a także, od roku 2006, gra w pochodzie podczas Gwarków.Od 2009 roku zespół nosi nazwę Tarnogórska Orkiestra Dęta przy TCK.

72 plików, ostatni dodany 07, Wrzesień 2012
Album oglądany 363 razy

Trzystu Chórzystów


IMG_7287.jpg

Tego jeszcze nie było! Podczas tegorocznych Gwarków na tarnogórskim Rynku zaśpiewają wspólnie wszystkie chóry działające w strukturach Tarnogórskiego Centrum Kultury: Allegro, Angelus, Canzona, Harmonia, Kolejarz, Moniuszko, Nowowiejski, Słowiczek i Dafne, a dodatkowo gościnnie chóry Harfa z Radzionkowa, Jutrzenka z Nakła Śląskiego i Lutnia z Koszęcina.
Mało tego! Po ich występie usłyszymy japoński chór żeński pod nazwą Oruri.
Połączonymi chórami dyrygować będzie Stefania Biela - dyrygent okręgowy Okręgu Tarnogórskiego Śląskiego Związku Chórów I Orkiestr.
Przygotowany przez tarnogórskie chóry repertuar koncertu obejmuje następujące utwory: "Rozkołysz pieśnią świat" - muz. Włodzimierz Korcz, sł. Wanda Chotomska, harm. Roman I. Drozd; "Walczyk Tarnogórski" - sł. Edward Ziemiański, muz. Józef Szwed; "Bytomski mosteczek", "Przy studzience", "Jakem maszerował", "Deszcz idzie" - opr. Norbert Kroczek (1930); "Nie ma to jak górnikowi" śląska pieśń ludowa z Zawadzkiego, muz. Fr. Ryling; „Walczyk Górniczy" - śląska pieśń ludowa; "Takie ładne oczy" muz. Seweryn Krajewski, sł. M. Dagnan; "Piąty bieg" Andrzej Mogielnicki (słowa), Romuald Lipko (muzyka), opr. Stefania Biela; "Szła dzieweczka" - mel. ludowa. Ta ostatnia piosenka zostanie wykonana wspólnie z chórem Oruri z Japonii, po czym japoński chór zaśpiewa trzy tradycyjne pieśni z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Chór żeński Oruri został założony w 1993 r. z inicjatywy pani Taeko Miura, będącej do dziś jego dyrygentem. Chór działa w mieście Hachioji, które swój rozwój w przeszłości zawdzięcza przemysłowi włókienniczemu, a obecnie jest liczącą ok. 500 tys. mieszkańców dzielnicą Tokio na prawach miejskich, kojarzącą się z wieloma uniwersytetami, i miejscem nazywanym „Miastem Kultury”. Przyjął swą nazwę od jednego ze symboli Hachioji – oruri – ptaka znanego z pięknego śpiewu i niebieskiego ubarwienia. Chór liczy 25 chórzystek.
Dyrygent, pani Taeko Miura, jest absolwentką wokalistyki znanej japońskiej uczelni muzycznej – Akademii Muzycznej Kunitachi. Prowadzi w Hachioji prywatną szkołę muzyczną. Jest uznanym dyrygentem chóralnym – oprócz Chóru Oruri prowadzi jeszcze cztery inne chóry. Akompaniatorem jest pani Midori Miura (córka pani Taeko Miura), absolwentka klasy fortepianu Wydziału Muzyki Instrumentalnej Akademii Muzycznej Kunitachi. Chór często występował za granicą – w 1994 r. w Australijsko-Japońskim Festiwalu Chóralnym w Operze w Sydney, w 1997 r. w Austrii, w 1999 r. w Polsce, w 2002 r. w Czechach, w 2004 r. w Finlandii, w 2006 r. w Słowenii i w 2008 r. w Niemczech.

65 plików, ostatni dodany 08, Wrzesień 2012
Album oglądany 375 razy

Ania Rusowicz


DSC06123Image00016.jpg

- Gdyby czyjekolwiek losy zależały ode mnie, to ja bym zajął się Anią natychmiast, gdyż co najmniej połowa problemu z odkryciem nowej gwiazdy sceny poprockowej jest w jej wypadku załatwiona przez naturę: głos, uroda i poczucie humoru. To są rzeczy w uzbrojeniu tej dziewczyny gotowe do użycia natychmiast. I one składają się na talent, który wyczuwam nosem na kilkaset kilometrów  - powiedział Zbigniew Hołdys, jeden z wielbicieli talentu Ani Rusowicz.
Ania jest obecnie jedyną polską wokalistką, śpiewającą prawdziwy big-bit.
26 kwietnia br. podczas gali Fryderyk 2012, została uhonorowana aż czterema statuetkami w kategoriach: Wokalistka Roku, Płyta Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (wspólnie z Kubą Galińskim) oraz Debiut Roku!
W 2011 roku pojawiła się na festiwalu w Opolu z recitalem poświęconym pamięci swojej zmarłej przed 20 lat mamy, Ady Rusowicz i natychmiast zachwyciła opolską publiczność. Pierwsza solowa płyta „Mój Big-Bit składa się z dwunastu piosenek. Sześć z nich pochodzi z repertuaru Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni na przełomie lat 60. i 70.  Pozostałe sześć utworów to autorskie dzieło Ani. W ten sposób udowodniła, że posiada najbardziej bigbitowe korzenie w kraju. Doskonale czuje ten styl, komponuje, pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć po pierwszym odsłuchaniu.
- Płyta jest stylistycznie  spójna z moją osobowością, o wszystkim zdecydowały geny - mówi Ania. - Połowa piosenek to moje kompozycje i teksty, a sześć stanowią utwory mamy, z których większość skomponował dla niej Czesław Niemen, gdy jeszcze byli narzeczeństwem. Nie odtwarzam ich, nie robię z nich coverów, ale próbuję połączyć tamte czasy z czymś nowoczesnym. To hołd złożony mamie. Wiem, że odkryłam swoją drogę, choć przez całe lata próbowałam na siłę od niej uciec. Ale prawda jest ukryta w tym, co dostałam od mamy, w genach, głosie, podobnej wrażliwości. Ja to mam. Płyta nie jest jednak nostalgiczna, bo sięgnęłam po utwory raczej bigbitowo-imprezowe. Czy jestem artystką? Płyta pokaże. Z pełną dumą mogę jednak powiedzieć – Jestem córką swojej mamy!
Aktualny podstawowy skład koncertowy zespołu Ani:
Klawisze: Michał „Mija” Sęk
Gitara: Marian Wróblewski
Bas: Michał „Burza” Burzymowski
Bębny: Hubert Gasiul

47 plików, ostatni dodany 08, Wrzesień 2012
Album oglądany 360 razy

 

albumów: 5 stron: 1

Losowe pliki - 07 września 2012 -> PIĄTEK
IMG_7187.jpg
75 odsłon
_MG_4448Image00018.jpg
181 odsłon
_MG_4483_1024x683.jpg
197 odsłon
_MG_4503_1024x683.jpg
137 odsłon
_MG_4577_1024x683.jpg
137 odsłon
IMG_3496_1024x683.jpg
72 odsłon
DSC05530Image00016.jpg
140 odsłon
IMG_7252.jpg
79 odsłon

Ostatnio dodane - 07 września 2012 -> PIĄTEK
IMG_7287.jpg
113 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7282.jpg
121 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7281.jpg
115 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7260.jpg
117 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7259.jpg
122 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7258.jpg
131 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7256.jpg
118 odsłon08, Wrzesień 2012
IMG_7255.jpg
117 odsłon08, Wrzesień 2012