GWARKI 2013 - Dokument Projektu

Fotograficzna Dokumenatcja Gwarków


Tarnogórska Orkiestra Dęta


DSC00464.JPG


Historia Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury, a dawniej Orkiestry Dętej OSP Pniowiec - rozpoczęła się w 1995 roku. W składzie orkiestry występują przede wszystkim mieszkańcy Pniowca, jednak dołączają do nich również koledzy z sąsiednich dzielnic Tarnowskich Gór – Strzybnicy, Rybnej, Boruszowic. Działalność zespołu nabrała dynamiki po utworzeniu w 2003 roku dzielnicy Pniowiec. Rada Dzielnicy zaangażowała się w pomoc orkiestrze i zaprasza ją często do gry podczas różnych imprez okolicznościowych, uroczystości dzielnicowych, miejskich i powiatowych. Orkiestra corocznie uczestniczy w przemarszu korowodu dożynkowego w Dożynkach Powiatowych, a także, od roku 2006, gra w pochodzie podczas Gwarków. Ważnym wydarzeniem w historii występów orkiestry był pobyt w mieście partnerskim Tarnowskich Gór we Francji – Mericourt. Tamtejsza orkiestra świętowała 110. rocznicę powstania. Z tej okazji odbyło się kilka koncertów, w tym koncert plenerowy, występ w ramach festiwalu orkiestr dętych oraz na mszy w kościele św. Barbary.
Od 2009 roku zespół nosi nazwę Tarnogórska Orkiestra Dęta przy Tarnogórskim Centrum Kultury z siedzibą w Pniowcu.
Pierwszym dyrygentem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej był Roman Cichos, obecnie prowadzi ją Marek Miś, zaś prezesem jest Franciszek Nowak. Orkiestra liczy 55 osób. Tworzą ją muzycy w bardzo różnym wieku – od kilkunastolatków do siedemdziesięciolatków.


44 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2013
Album oglądany 373 razy

Tarnogórski Big Band


_9064816.JPG


Tarnogórski Big Band, czyli pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór,
powstał pod koniec 2008 roku i działa w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk - nauczyciel muzyki, kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Tarnowskich Górach.
Big Band tworzą głównie absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej, z których większość kontynuuje bądź ukończyła edukację muzyczną w szkołach muzycznych II stopnia oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje.
Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej, także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’ oraz rockowej (np. utwory grupy The Beatles czy Deep Purple).
Big Band rocznie gra około 25 koncertów - w miejscowych klubach muzycznych i restauracjach, w Tarnogórskim Centrum Kultury, a także uświetniających różnego rodzaju festyny, festiwale, gale, bankiety, dni miast, dożynki i inne imprezy w powiecie tarnogórskim.
Zespołowi nie straszne występy na mrozie takie jak koncert walentynkowy w 2012 roku na rynku, przed ratuszem miasta czy też koncerty na scenie stworzonej z auta wojskowego podobnie jak w trakcie „ Śląskich Manewrów - VII Zlot Pojazdów Militarnych” w 2011 roku.
W swoim mieście grupa osiągnęła prestiż i uznanie, o czym świadczy dwukrotny występ na dużej scenie podczas dni miasta czyli Gwarków w roku 2011 ( jako gwiazda wieczoru) oraz w 2012 roku.
Tarnogórski Big Band brał udział trzykrotnie w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych, z czego dwukrotnie zajął 1 miejsce.
Jednak najbardziej ceni sobie udział w Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „ Złota Tarka” oraz w XVII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu.

32 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2013
Album oglądany 308 razy

Zespół Tańca Nowoczesnego TESS


quentin13~0.jpg

TESS - Taniec, Ekspresja, Styl, Sukces

W ubiegłym roku Zespół Tańca Nowoczesnego TESS z Tarnogórskiego Centrum Kultury pod kierownictwem Justyny Michalskiej świętował jubileusz 10-lecia działalności. W czerwcu ubiegłego roku z łatwością pokonał pierwsze etapy TVN -owskiego programu "Mam talent", zdobywając pozytywną ocenę wszystkich członków jury: Chylińskiej, Foremniak, Kozyry. Zakwalifikował się do półfinału a w tym roku został zaproszony do nagrania zapowiedzi kolejnej edycji programu. Jesienią będzie go zatem można ponownie obejrzeć w TVN.
A już w piątek 6 września będziemy mogli go podziwiać na główne j estradzie Gwarków 2013.
TESS to artystyczna wizytówka miasta. Każdy jego występ zespołu to widowisko pełne ruchu, barw, ekspresji i muzyki, zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez ponad 10 lat w zespole ćwiczyło i występowało łącznie ponad pięciuset młodych tancerzy. Prawie 80 razy występował na festiwalach i przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilkakrotnie występował na zaproszenie Telewizji Katowice, z takimi gwiazdami jak Varius Manx, K.A.S.A., Tacjana Gacka, został również zaproszony przez TV 3 do nagrania teledysku. Nagrał również na potrzeby Telewizji Silesia teledyski z takimi wykonawcami, jak: zespół Bajery, KGB, Bernadeta Kowalska, Kasia i Marcin.
Dwukrotnie grupa TESS występowała na zaproszenie polonii litewskiej – w Wilnie i Kownie - oraz polonii węgierskiej coraz częściej brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2009 r. zespół zdobył dwa pierwsze miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Bułgarii. W marcu 2011 grupa TESS wystąpiła jako gość specjalny na Modern Dance Festival w Tokio. Występowała też w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu jako oprawa taneczna takich sław, jak Frank Galan, Gina T., Jacek Silski i Conrado Moreno.
Zespół działa w 4 grupach wiekowych, skupiając ponad 120 dziewcząt
i chłopców w wieku od 7 do 30 lat.

65 plików, ostatni dodany 07, Wrzesień 2013
Album oglądany 506 razy

Śpiewogra „Bunt tarnogórskich kopaczy, czyli jak święto powstało”


_9064816.JPG

Krótka śpiewogra "Bunt tarnogórskich kopaczy, czyli jak święto powstało" będzie elementem otwierającym "Gwarki 2013". Autorami są: Jan Drechsler - tekst i Michał T. Malicki - muzyka i aranżacja. W inscenizacji wezmą udział soliści i band związany z Tarnogórskim Kabaretem Literacko Muzycznym, a także członkowie chórów: "Kolejarz" pod dyrekcją Izabeli Lysik Różańskiej i "Harmonia" pod dyrekcją Romana Kota. Większość odtwórców współdziała ze sobą w spektaklach Oratorium Śląskiego "Wziemięwzięci".
Akcja oparta jest na historycznym fakcie buntu tarnogórskich kopaczy w sierpniu 1534 roku. Pracujący w kopalniach skarżą się na ciężkie warunki pracy, na złe wynagrodzenie. Dodatkowo kobiety dochodzą do wniosku, że Ordunek Gorny księcia Jana II Dobrego kompletnie nie uwzględnia ich roli w życiu Tarnowskich Gór. W efekcie narastającego napięcia dochodzi do ogłoszenia strajku, co jak dawnymi laty uzewnętrzni się wywieszeniem na drągach skór górniczych.
W krótkiej śpiewogrze narrację przedziela 6 songów nieco żartobliwych, nieco nostalgicznych, a z pewnością mających w sobie historyczny klimat tarnogórskiego święta.

24 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2013
Album oglądany 218 razy

Uroczyste otwarcie „Gwarków” przez Burmistrza Miasta.


3.JPG

Prezentacja laureatów konkursu na najciekawszy strój historyczny.

27 plików, ostatni dodany 07, Wrzesień 2013
Album oglądany 236 razy

OBERSCHLESIEN


_DSC7011.jpg

Oberschlesien to wyjątkowy zespół. Grając muzykę industrialną wykorzystuje teksty w gwarze śląskiej. Nie są to jednak łatwo wpadające w ucho melodie i piosneczki, rodem z festynów. To muzyka, którą fachowcy z branży i dziennikarze, mający okazję zapoznać się z materiałem, od razu porównali do legendarnej niemieckiej grupy Rammstein. I to porównanie nie jest przypadkowe – Rammstein podbił świat śpiewając po niemiecku, śląska gwara jak się okazuje, również znakomicie odnajduje się w tego typu muzyce. O zespole zrobiło się głośno po zdobyciu drugiego miejsca w programie Must Be The Music w 2012 roku. Błyskawicznie podbił serca śląskiej (i nie tylko) publiczności.
Zespól Oberschlesien tworzą doświadczeni muzycy, którzy projekt traktują niezwykle starannie. Stąd też utwory, które znajdują się na debiutanckiej płycie zespołu, są dopracowane do perfekcji. Pierwszy singiel Oberschlesien spotkał się ze wspaniałym przyjęciem recenzentów i słuchaczy. Skład zespołu: Michał Mody Stawiński (wokal), Bronek Bronix Lewandowski (gitara), Tomek Vysnafca Dyrda (gitara), Mateusz Termit Buhl (programowanie i instrumenty klawiszowe), Wojtek Jaś Jasielski (bas), Marcel Marshal Różanka (perkusja).

70 plików, ostatni dodany 07, Wrzesień 2013
Album oglądany 554 razy

albumów: 6 stron: 1

Losowe pliki - PIĄTEK
IMG_9453.jpg
126 odsłon
DSC00464.JPG
80 odsłon
_MG_1308.JPG
127 odsłon
_9064788.JPG
83 odsłon
IMG_6885.JPG
117 odsłon
IMG_0119.JPG
125 odsłon
IMG_9458.jpg
71 odsłon
quentin11~0.jpg
193 odsłon

Ostatnio dodane - PIĄTEK
quentin13~0.jpg
188 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin11~0.jpg
193 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin10.jpg
192 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin09.jpg
229 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin08.jpg
198 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin07.jpg
212 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin06.jpg
217 odsłon07, Wrzesień 2013
quentin04~0.jpg
195 odsłon07, Wrzesień 2013