GWARKI 2014 - Dokument Projektu

Fotograficzna Dokumenatcja Gwarków


Tarnogórska Orkiestra Dęta i orkiestra Mericourt


IMG_1371.JPG

Historia Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury, a dawniej Orkiestry Dętej OSP Pniowiec - rozpoczęła się w 1995 roku. W składzie orkiestry występują przede wszystkim mieszkańcy Pniowca, jednak dołączają do nich również koledzy z sąsiednich dzielnic Tarnowskich Gór – Strzybnicy, Rybnej, Boruszowic. Działalność zespołu nabrała dynamiki po utworzeniu w 2003 roku dzielnicy Pniowiec. Rada Dzielnicy zaangażowała się w pomoc orkiestrze i zaprasza ją często do gry podczas różnych imprez okolicznościowych, uroczystości dzielnicowych, miejskich i powiatowych. Orkiestra corocznie uczestniczy w przemarszu korowodu dożynkowego w Dożynkach Powiatowych, a także, od roku 2006, gra w pochodzie podczas Gwarków. Ważnym wydarzeniem w historii występów orkiestry był pobyt w mieście partnerskim Tarnowskich Gór we Francji – Mericourt. Tamtejsza orkiestra świętowała 110. rocznicę powstania. Z tej okazji odbyło się kilka koncertów, w tym koncert plenerowy, występ w ramach festiwalu orkiestr dętych oraz na mszy w kościele św. Barbary.
Od 2009 roku zespół nosi nazwę Tarnogórska Orkiestra Dęta przy Tarnogórskim Centrum Kultury z siedzibą w Pniowcu.
Pierwszym dyrygentem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej był Roman Cichos, obecnie prowadzi ją Marek Miś, zaś prezesem jest Franciszek Nowak. Orkiestra liczy 55 osób. Tworzą ją muzycy w bardzo różnym wieku – od kilkunastolatków do siedemdziesięciolatków.

62 plików, ostatni dodany 05, Wrzesień 2014
Album oglądany 468 razy

Tarnogórski Big Band


DSC_6077.JPG

Tarnogórski Big Band, czyli pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór,
powstał pod koniec 2008 roku i działa w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk - nauczyciel muzyki, kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Tarnowskich Górach.
Big Band tworzą głównie absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej, z których większość kontynuuje bądź ukończyła edukację muzyczną w szkołach muzycznych II stopnia oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje.
Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej, także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’ oraz rockowej (np. utwory grupy The Beatles czy Deep Purple).
Big Band rocznie gra około 25 koncertów - w miejscowych klubach muzycznych i restauracjach, w Tarnogórskim Centrum Kultury, a także uświetniających różnego rodzaju festyny, festiwale, gale, bankiety, dni miast, dożynki i inne imprezy w powiecie tarnogórskim.
Zespołowi nie straszne występy na mrozie takie jak koncert walentynkowy w 2012 roku na rynku, przed ratuszem miasta czy też koncerty na scenie stworzonej z auta wojskowego podobnie jak w trakcie „ Śląskich Manewrów - VII Zlot Pojazdów Militarnych” w 2011 roku.
W swoim mieście grupa osiągnęła prestiż i uznanie, o czym świadczy dwukrotny występ na dużej scenie podczas dni miasta czyli Gwarków w roku 2011 ( jako gwiazda wieczoru) oraz w 2012 roku.
Tarnogórski Big Band brał udział trzykrotnie w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych, z czego dwukrotnie zajął 1 miejsce.
Jednak najbardziej ceni sobie udział w Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „ Złota Tarka” oraz w XVII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu.

54 plików, ostatni dodany 05, Wrzesień 2014
Album oglądany 368 razy

Zespół Tańca Nowoczesnego TESS


16.jpg

TESS - Taniec, Ekspresja, Styl, Sukces

W ubiegłym roku Zespół Tańca Nowoczesnego TESS z Tarnogórskiego Centrum Kultury pod kierownictwem Justyny Michalskiej świętował jubileusz 10-lecia działalności. W czerwcu ubiegłego roku z łatwością pokonał pierwsze etapy TVN -owskiego programu "Mam talent", zdobywając pozytywną ocenę wszystkich członków jury: Chylińskiej, Foremniak, Kozyry. Zakwalifikował się do półfinału a w tym roku został zaproszony do nagrania zapowiedzi kolejnej edycji programu. Jesienią będzie go zatem można ponownie obejrzeć w TVN.
A już w piątek 6 września będziemy mogli go podziwiać na główne j estradzie Gwarków 2013.
TESS to artystyczna wizytówka miasta. Każdy jego występ zespołu to widowisko pełne ruchu, barw, ekspresji i muzyki, zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez ponad 10 lat w zespole ćwiczyło i występowało łącznie ponad pięciuset młodych tancerzy. Prawie 80 razy występował na festiwalach i przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilkakrotnie występował na zaproszenie Telewizji Katowice, z takimi gwiazdami jak Varius Manx, K.A.S.A., Tacjana Gacka, został również zaproszony przez TV 3 do nagrania teledysku. Nagrał również na potrzeby Telewizji Silesia teledyski z takimi wykonawcami, jak: zespół Bajery, KGB, Bernadeta Kowalska, Kasia i Marcin.
Dwukrotnie grupa TESS występowała na zaproszenie polonii litewskiej – w Wilnie i Kownie - oraz polonii węgierskiej coraz częściej brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2009 r. zespół zdobył dwa pierwsze miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Bułgarii. W marcu 2011 grupa TESS wystąpiła jako gość specjalny na Modern Dance Festival w Tokio. Występowała też w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu jako oprawa taneczna takich sław, jak Frank Galan, Gina T., Jacek Silski i Conrado Moreno.
Zespół działa w 4 grupach wiekowych, skupiając ponad 120 dziewcząt
i chłopców w wieku od 7 do 30 lat.

82 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2014
Album oglądany 576 razy

Kabaret RAK


DSC_0258.JPG

abaret RAK jest z Rudy Śląskiej. Powstał na przełomie lat 1981-82 jako sposób na smutną rzeczywistość. Założycielami byli: Ryszard Siwek, Andrzej Stefaniuk i Krzysztof Hanke, a nazwa wzięła się od pierwszych liter ich imion. Obecny skład ukształtował się w roku 1999.
Kabaret RAK wyróżnia się tym, że na scenie używa gwary śląskiej. Podbił tym serca publiczności i zainspirował innych twórców. Najlepszym na to dowodem jest serial „Święta wojna”, w którym główne role grają Krzysztof Hanke i Joanna Bartel, a który opowiada o losach rodziny mieszkającej na Śląsku.
Aktorzy kabaretu na scenie są bardzo autentyczni i sami bawią się tym, co robią. Pozwala im to nawiązać doskonały kontakt z publicznością i zagwarantować dobrą zabawę. Ich program to dynamiczny występ dla każdego, bo kabaret RAK sprawdza się zarówno w warunkach kameralnych, jak i na estradzie, serwując wszystkim – niezależnie od wieku i upodobań – dużą dawkę szczerego śmiechu.

53 plików, ostatni dodany 05, Wrzesień 2014
Album oglądany 358 razy

Otwarcie Gwarków


IMG_9727.JPG

Prezentacja laureatów konkursu na najciekawszy strój historyczny.

23 plików, ostatni dodany 05, Wrzesień 2014
Album oglądany 288 razy

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk


IMG_2685.jpg

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie - widać wyraźnie jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

85 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2014
Album oglądany 407 razy

albumów: 6 stron: 1

Losowe pliki - PIĄTEK
DSC_0140.JPG
162 odsłon
DSC_0056.jpg
122 odsłon
IMG_6533.JPG
129 odsłon
DSC_0158.JPG
147 odsłon
_9053161.JPG
117 odsłon
_9053294.JPG
165 odsłon
P1310559.JPG
157 odsłon
_MG_3946.JPG
87 odsłon

Ostatnio dodane - PIĄTEK
16.jpg
239 odsłon06, Wrzesień 2014
14.jpg
247 odsłon06, Wrzesień 2014
13.jpg
252 odsłon06, Wrzesień 2014
11.jpg
246 odsłon06, Wrzesień 2014
8.jpg
230 odsłon06, Wrzesień 2014
5.jpg
243 odsłon06, Wrzesień 2014
3.jpg
233 odsłon06, Wrzesień 2014
1.jpg
266 odsłon06, Wrzesień 2014